hali-yikamanin-puf-noktalari

Halı Yıkamanın Püf Noktaları

Bu yazı dizimizin ilk bölümünde sizlere evinizdeki halıları temizlerken işinize çok yarayacak önemli pratik bilgiler ve püf noktalarından bahsedeceğiz. Halınızı temizlerken öncelikle nasıl bir tür halı olduğunu bilerek temizlemenizde yarar vardır. Çünkü halılar doğal elyaflar veya yapay elyaflardan üretilmektedir. Halı temizlerken bu nedenle önleyici ve koruyucu bakım, halının türüne göre yapılmalıdır. Bilhassa güneşten, nemden ve doğal halılar için güvelerden korumak gerekir. Evlerimizdeki halının gündelik bakımı ve temizliği elektrik süpürgesi kullanılarak yapılabilir. Bir hafta veya 10 günlük süreçler içerisinde daha derinlemesine ıslak temizlik gerçekleştirmek de halının daha bakımlı kalmasını sağlar.

Evde Halı Temizlemenin Püf Noktaları

Halıların ev ortamında yıkanması mümkündür. Ancak özellikle yeterli emiş gücüne sahip olmayan makinelerle ve doğru bir kurutma yapılmadan gerçekleştirilecek ev içi halı yıkama işlemleri, halınıza temizlikten çok zarar getirir. Çünkü iyi kurumadığı için halınızın lifleri arasında birikecek nem zamanla halının yıpranmasına iplik ve dikişlerinin çürümesine neden olur. Bununla beraber Halı Yıkama esnasında kullanılan Şampuan ve bu şampuanın nasıl durulandığı da son derece önemlidir. Ev tipi makinelerde çoğunlukla düzgün kurulama sağlayacak vakum ve emiş gücü bulunmamaktadır. Genellikle ev hanımlarının kullandığı halı yıkama şampuanlarında optik parlatıcılar ve kimyasal ağartıcılar bulunmaktadır. Yeterli durulama ve vakum sağlanmadığında bu Şampuan ve kimyasal birikintileri halının lifleri içerisinde kalıntı olarak birikir. Özellikle küçük çocuk ve bebeklerin bulunduğu ve sürekli halıya temas edildiği ortamlar için bu durum sakıncalar yaratır. Bu nedenle yılda en az 1 defa profesyonel halı yıkama hizmeti alınmasını tavsiye ediyoruz.

Yeterli durulama ve vakum sağlanmadığında şampuan ve kimyasal birikintileri halının lifleri içerisinde kalıntı olarak birikir.

Evlerimizde kullandığımız halıların uzun süreli olarak temiz kalması ve kullanım ömrünün artması için olabildiğince düzenli temizlenmesi ve lekelerin mümkün olduğunca çabuk çıkarılması gerekmektedir. Evimizde Halı Yıkama işlemi yaparken suyun püskürtülmesi ve halı üzerinde uzun süre bekletmeden hızlıca vakumlanması en etkili yöntemdir. Bu sayede kirler çok daha hızlı ve çabuk şekilde çıkar. Halı Yıkama işlemi yaparken yıkamaya başlamadan önce halının görünmeyen bir köşesi mutlaka denenmelidir. Bunun nedeni halıların içerisinde yer alan ve boya ile karışan katranın çözülmesinden kaynaklanan, hafif solmaların veya renk atmalarının olabilmesi durumudur.

Halı Yıkama işlemine başlamadan önce yapacağımız yıkama türüne göre atılacak adımlar farklı olur. Eğer halımızı en geleneksel yöntemle yani el ile silme usulü temizleyeceksek ilk etapta halının tozunun güzel bir şekilde elektrik süpürgesi ile alınması, daha sonra bir kova içerisine halı şampuanı ile köpürtülmüş suyun konulması ve bu karışımla silinmesi gerekir. Silme işlemi mutlaka yumuşak bir fırçayla veya geleneksel bir bez ile yapılmalıdır. Ardından durulama suyu hazırlanmalı ve yine farklı bir bez ile halı silinerek durulanmalıdır. Durulama suyunun içerisine sirke ilave edildiğinde halının tüyleri daha da parlayacaktır ancak bu suyun içerisine çamaşır suyu veya çamaşır suyu işlevi gören temizleyici sıvılar kesinlikle ilave edilmemelidir.

Halı saçakları nasıl temizlenmelidir

Halı saçakları kir durumuna göre iki farklı şekilde temizlenebilir. Daha az kirli olan saçaklar ıslak bir sünger ile olmak suretiyle temizlenebilecekken, yoğun kirli saçakların sert bir fırça ile ovalanması istenilen sonuca ulaşmayı sağlar. Halı yıkamada ki önerimizin aksine eğer halınızın saçakları beyaz renk ise, temizlemek için bu kez çamaşır suyu kullanılabilir. Ancak saçak yıkanmasından güzelce durulanmalı ve bu aşamadan sonra mutlaka üzerlerine ağırlık konulmalıdır. Bu sayede saçakların kıvrılması ve deforme olması önlenmiş olur. Uzun süre kullanılmayacak halıların özellikle yün veya ipek olması durumunda, içerisine hafif naftalin konularak ve mutlaka rulo şeklinde katlanarak bir poşete geçirilmesi ve saklanması gerekmektedir.

NOT: Bu makalenin izinsiz kullanılmasının tespiti halinde, kullanan kişi, kurum, web sitesi veya bu siteyle ilgili kişi/kurumlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

yorumlar (5)

 • Kebir C.

  Faydalı bilgiler için teşekkür

  Seval A.

  Harika oldu bu bilgiler... Elinize sağlık

  Şermin B.

  Halı yıkama konusunda diğer tavsiyelerinizi de bekliyoruz çok faydalı kesinlikle

  Naciye E.

  Halımın üzerine köpeğim pisledi bu durumdaki halıları size gönderebiliyor muyuz???

  Sevinç N.

  Lekeler nasıl çıkar konusunda da pratik bilgiler ve halı yıkama tavsiyeleri bekliyoruz