hali-yikama-sampuani

Halı Yıkama Şampuanı Nasıl Seçilmeli

Halı Yıkama Şampuanı

Evimizde sürekli olarak kullandığımız ve yaşantımızın önemli bir parçası olan halıların temizlik aşamasında nasıl bir temizleyici ile yıkanacağı oldukça önem arz etmektedir. Nitekim Halı Yıkama şampuanı gerek kalitesi gerekse içerdiği kimyevi maddeler açısından elde edilecek yıkama sonucuna doğrudan etki etmektedir. İyi bir halı şampuanı kullanmak suretiyle en iyi sonuca ulaşabilir ve tertemiz halılara sahip olabilirsiniz. Yıkamanın ötesinde Halı Yıkama şampuanlarının aynı zamanda halılarınızın ne kadar uzun ömürlü olacağına ciddi etkisi bulunur. Düşük fiyatlı, kalitesiz ve yıpratıcı kimyasalları içeren Halı Yıkama şampuanları halılarınızın tüylerinde özellikle el halısı ve yün halı gibi kıymetli halısı olanlar için son derece olumsuz sonuçlar ortaya koyabilir. Bu nedenle Halı Yıkama şampuanı seçerken dikkat etmeniz gereken unsurları mutlaka gözden kaçırmayın.

Halı Yıkama şampuanı nasıl seçilmeli

Ev hanımlarının birçoğu başlangıçta Halı Yıkama şampuanı seçerken nasıl koktuğunu ve güzel, aromatik bir kokuya sahip olup olmadığını dikkatlice inceler. Ancak en iyi Halı Yıkama sonucunu elde etmek için seçeceğiniz şampuanın kokusundan ziyade içerdiği kimyasallar ve bunların bileşenleri oldukça önemlidir. Halı Yıkama şampuanı seçerken mutlaka anyonik aktif maddenin yüzde 5 ve daha düşük seviyede olması gerektiğini unutmayın. Bunun yanında halı şampuanınızın ev tipi kullanıma uygun olduğunu mutlaka teyit edin. Çünkü City Halı Yıkama olarak profesyonel leke çıkarıcılar kullanmakta, bunların durulanması ve kurtulmasında ödüllü Alman teknolojisi makineler ile işlemler gerçekleştirmekte ve böylece halılarınızı hem uzun ömürlü hem de sorunsuz bir şekilde tertemiz ve tüm lekelerinden arınmış halde yıkamaktayız. Ancak ev tipi Halı Yıkama şampuanı yerine bizim gibi daha üst düzey bir ürün veya profesyonel kimyasallar içeren bir şampuan kullanmanız durumunda, halınızı evdeki kısıtlı olanaklarla yeterince etkili durulayamayacağınız için, halınızın tüyleri ve ilmekleri arasında çeşitli kimyasallar ve temizleyici madde artıkları birikebilir. Bunlar daha uzun vadede halılarınızın içindeki tüylerin ilmeklerin yıpranmasına ve aşınmasına sebep olur.

...halınızın tüyleri ve ilmekleri arasında çeşitli kimyasal artıklar birikebilir.

Halı Yıkama şampuanı seçerken dikkat etmeniz gereken bir başka önemli unsur ürünlerin içeriğinde ağartıcı olmamasıdır. Ağartıcılar yine profesyonel temizleme ürünleri olup ev tipi kullanım için uygun değildir. Bunun yanında piyasada sıklıkla tercih edilen Halı Yıkama köpük ve şampuanlarının bazıları kir çıkarmak için çok güçlü kimyasallar kullanmakta Ancak bu durum halıların aşınmasını neden olmaktadır. Bu yüzden daha önce şu makalede bahsettiğimiz halılarının kirlenmesi durumunda yapmanız gerekenleri vakit kaybetmeden yapıp halinizle kirlendiğinde gereklimi dahiliye doğru bir şekilde gerçekleştirip daha sonra önerilerimiz tavsiyelerimiz doğrultusunda alacağınız bir halı şampuanı ile rahatlıkla yıkama yapabilir ve halılarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

NOT: Bu makalenin izinsiz kullanılmasının tespiti halinde, kullanan kişi, kurum, web sitesi veya bu siteyle ilgili kişi/kurumlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

yorumlar (2)

  • Ayse G.

    Güzel paylaşım olmuş teşekkür ederiz

    Nermin F.

    Hangi marka halı şampuanını öneriyorsunuz acaba?