çay veya kahve dökülen halı leke çıkarma

Çay - Kahve Dökülerek Lekelenen Halıya İlk Müdahele

Lekelenen halıya ilk müdahale nasıl yapılır?

Evlerimizdeki halılar genellikle üzerlerine dökülen sıvılar nedeni ile kirlenmektedir. Bu yüzden halınızın üzerine çay, meyve suyu, kahve veya benzeri bir sıvı döküldüğünde hızlı bir leke çıkarma uygulaması yaparak lekelerin kalıcı olmasını veya daha da derine işlemesini önleyebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere halımızdan nasıl pratik bir şekilde sıvı döküldü anda lekenin kalıcı olmasını önleyecek bir müdahale yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Lekeye anında müdahele edin

Pratik leke çıkarmada altın kural halınızın üzerinde bir kirlenme olduğu an ona müdahale etmektir bu Tıpkı Tıp bilimindeki Erken teşhis veya müdahaleye benzer şekilde… Halıdaki leke oluştuğu an herhangi bir temizleme maddesi veya kimyasal ile müdahale etmeyin. Örneğin halınızın üzerine bir çay döküldüyse öncelikli olarak kuru bir bez yada kağıt havlu kullanmak suretiyle lekenin üzerine fazla bastırmadan hafif bir temas ile çayın ya da dökülen sıvının emilmesini sağlayın. Bu sayede dökülen sıvının halının daha derinine işlemesine engellemiş olursunuz.

fazla bastırmadan hafif bir temas ile çayın ya da dökülen sıvının emilmesini sağlayın. Bu sayede dökülen sıvının halının daha derinine işlemesine engellemiş olursunuz.

Genel hata: lekeleri bastırarak ovmak

Halınızın üzerindeki kiri çıkarmak için yapmamanız gereken en önemli şey lekenin üzerine bastırarak ovalamaktır. Bu Eylem sanılanın aksine lekenin daha da derinlere gitmesine ve başlangıçta belirli bir kısmının çıkıyor gibi görünmesine rağmen Aslında kalan lekenin iyice kalıcı hale dönmesine sebep olur. Bu yüzden halınızın üzerine herhangi bir sıvı döküldüğünde kesinlikle ovalamayı tercih etmeyin. Zira başlangıçta leke ıslaklıktan dolayı çıkmış gibi gözükse de kuruma sonrasında bu lekenin derinlere işlemiş olduğu anlaşılır.

Hangi malzeme kullanılmalı

Lekelenen halınız için yapacağınız çıkarma işleminde sanılanın aksine su veya sıvı şampuan kullanılmamalıdır Çünkü bu maddeler leke ile birleşerek leke sıvının daha geniş bir yüzeye yayılmasından başka bir işe yaramaz. Mümkün olduğunca kaliteli bir halı şampuanının sadece köpüğü kullanılmalıdır. Yapılacak işlemde köpükle birlikte Eğer bulabiliyorsunuz kuruma sonrasında kullanmak için eczane ve hırdavatçılar da beyaz ispirto olarak bilinen Metil alkol veya bu yoksa elinizdeki asetonla ikinci aşama temizliği gerçekleştirebilirsiniz.

Adım adım leke çıkarma

Başlangıçta da bahsettiğimiz gibi ilk adım olarak leke çıkarma işlemine dökülen sıvıyı kesinlikle bastırmadan kuru bir bez veya kağıt havlu ile emdirerek başlıyoruz. Ardından spatula veya yoksa Geniş yüzeyli bir Bıçağın tersiyle yine kesinlikle bastırmadan halı yüzeyinden mümkün olduğunca dökülen sıvıyı sıyırmaya çalışıyoruz. Üçüncü Adım olarak ise halı şampuanı köprünün kullanarak lekenin kenarlarından başlayacak şekilde halının merkezine doğru dairesel şekilde şampuanlama yaparak köpüğü yayıyoruz. Küpün yayılmasının ardından kuru bir bez ile lekeyi kenardan lekenin merkezine doğru dairesel hareketlerle siliyoruz ve ardından Aseton ya da Metil alkol kullanarak küçük küçük tampon yapıyoruz. Bunun ardından tekrar yüzeyi kuru bir bezle siliyor ve ardından son olarak soğuk suyla yine bastırmadan hafif dairesel hareketlerle lekeyi siliyoruz. Son olarak mümkün olduğunca çekiş gücü yüksek bir elektrik süpürgesiyle lekeyi süpürüyor ve çekiyoruz. Eğer like tam olarak çıkmadıysa şampuan köpüğü adımından itibaren temizleme aşamalarını tekrarlıyor ve son olarak kurumaya bırakıyoruz.

NOT: Bu makalenin izinsiz kullanılmasının tespiti halinde, kullanan kişi, kurum, web sitesi veya bu siteyle ilgili kişi/kurumlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

yorumlar (2)

  • Nejla H.

    Bizim ufaklık geçtiğimiz gün bardağın dibinde kalan çayı devirdi. Allah'tan dediklerinizi harfiyen yaptım ve gerçekten işe yaradı. Harikasınız.

    Nilgün H.

    Nette ararken buldum, emdirme ve ardından köpük iyi taktik. Bende aseton veya ispirto yok ama yine de işe yaradı yırttık yeni halı almaktan.